We wtorek 11 czerwca 2024 odbyło się uroczyste rozstrzygniecie 18. edycji ogólnopolskiego konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra. Podczas gali ogłoszono autorów-zwycięzców, którzy swoją pracą przyczynili się do budowania społecznej świadomości na temat zagrożeń związanych z coraz częstszymi chorobami dotykającymi Polaków – chodzi o choroby układu krążenia, depresję, nowotwory oraz cukrzycę. Tym samym poznaliśmy nazwiska twórców najlepszych prac dziennikarskich związanych z obszarami kardiologicznymi i diabetologicznymi.
W tym roku kategorie „Choroby serca – rosnące zagrożenie” oraz „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” zgromadziły łącznie ponad 100 prac (organizatorzy otrzymali 60 zgłoszeń dla chorób serca oraz 44 dla kategorii cukrzyca).
„(…) W tegorocznej edycji mieliśmy okazję ocenić wiele doskonałych prac, cechujących się nie tylko wysoką wartością merytoryczną, ale także innowacyjnością i skutecznym przekazem. Konkurs przyciąga zarówno doświadczonych profesjonalistów, jak i młode talenty, które z determinacją starają się ukazać prawdę dziennikarską i zwiększać świadomość na temat chorób cywilizacyjnych. Zwycięskie prace promują wiedzę zdrowotną i inspirują do aktywności, stanowiąc nieoceniony wkład w naszą wspólną walkę z chorobami cywilizacyjnymi.” – podkreślił prof. Tomasz Grodzicki, Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, długoletni juror konkursu Kryształowe Pióra.
Najwyższe uznanie jury oraz I miejsce w kategorii „Choroby serca – rosnące zagrożenie” zdobyły Katarzyna Pinkosz z redakcji wprost.pl za materiał pt. „To nie tylko problem czerwonej chemii”. Kardioonkolog: Można leczyć raka, chroniąc serce” oraz Aleksandra Zalewska-Stankiewicz z redakcji portalu HelloZdrowie.pl za materiał pt. „Igor Jarzemski przeszedł zawał mięśnia sercowego: To był nagły, gwałtowny, incydent. Potrzebna była kilkukrotna reanimacja. O tym, na czym polega rehabilitacja kardiologiczna, opowiada dr Natasza Krauze”.
Wyróżnienie otrzymało 6 dziennikarek:
- Jolanta Gromadzka-Anzelewicz z Dziennika Bałtyckiego za materiał pt. „Elektryczni pacjenci pod specjalnym nadzorem”
- Magdalena Hykawy z Telewizji Polsat za materiał pt. „Okno terapeutyczne”
- Anna Jarosz z redakcji medexpress.pl za materiał pt. „Hipercholesterolemia – mówmy o niej częściej”
- Anna Kaczmarek z redakcji portalu naTemat.pl za materiał pt. „Omdlenia, duszność, złe samopoczucie. Może to kardiomiopatia?”
- Ewa Kurzyńska z redakcji projektu Długo i szczęśliwie za materiał „Zespół złamanego serca”
- Joanna Wojno-Wolska ze stacji TVP3 Bydgoszcz za materiał pt. „Naprawić serce”.
W skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Tomasz Grodzicki, redaktorki: Anna Wilczyńska-Ciupa z TVN24 oraz Natalia Miller z redakcji Plus Minus Rzeczpospolita – laureatki ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.
Zarówno choroby serca, jak i cukrzyca to zaburzenia bardzo poważne, a także niebezpieczne z uwagi na fakt, że rozwijają się długo w ukryciu. Na podstawie dynamiki wzrostu zachorowań na cukrzycę w Polsce ocenia się, że w 2030 roku będziemy mieli 4,2 mln chorych. To oznacza, że co 10 Polak będzie zmagał się z tą chorobą! Punktem wyjścia do dobrego życia z cukrzycą jest wczesna diagnoza. Im dłużej dana osoba żyje z niezdiagnozowaną i nieleczoną cukrzycą, tym prawdopodobnie gorsze będą jej wyniki zdrowotne. Oczywiście, najlepiej jest jednak zapobiegać niż leczyć. W przypadku cukrzycy typu drugiego najlepszą profilaktyką jest trzymanie właściwej masy ciała i aktywność fizyczna. Ważna jest oczywiście myśl edukacyjna, którą bardzo umiejętnie przekazali w swoich pracach laureaci konkursu Kryształowe Pióra.
W kategorii „Cukrzyca – wygrać z postępem choroby” I nagrodę otrzymała Ewa Kurzyńska z kanału telewizyjnego News24 za pracę pt. „Mednews24: Nigdy nie jest za późno na zmiany. Wywiad z muzykiem, Zbigniewem Hołdysem, który choruje na cukrzycę”.
Wyróżnienie otrzymało także 6 osób:
- Katarzyna Augustyniak-Woźnica z redakcji medme.pl za pracę pt. „Miód, a cukrzyca – czy cukrzyk może jeść miód? Jaki przy schorzeniu typu I i II?”
- Iwona Danilewicz-Tylenda z redakcji Dziennika Internetowego „Niebywałe Suwałki” za pracę pt. „Co trzecia osoba może zachorować na cukrzycę. Wywiad z lek. Marleną Chodorowską, endokrynologiem, diabetologiem”
- Katarzyna Grodzka z redakcji ESKA 2 za materiał pt. „Czy da się pogodzić sport z cukrzycą? Historia triathlonistki, Mai Makowskiej”
- Beata Igielska z Serwisu Zdrowie PAP za materiał pt. „Insulinooporność to synonim nadwagi lub otyłości, a nie choroba”
- Agata Szczepańska z redakcji cowzdrowiu.pl za materiał pt. „Jak leczyć cukrzycę ciążową. Wyjaśnia diabetolog dr Katarzyna Cyganek”
- Zbigniew Wojtasiński z Serwisu Naukowego PAP za materiał pt. „ Czupryniak: nowej generacji leki mogą cofnąć cukrzycę i zapobiec otyłości”.
W skład komisji oceniającej prace weszli: prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak – Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych w Warszawie, redaktora Dominika Stanisławska z Poradnika Zdrowie – laureatka ubiegłorocznej edycji konkursu oraz Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.
Konkurs Kryształowe Pióra ma na celu nagrodzenie materiałów, które uruchamiają wyobraźnię czytelnika i podnoszą poziom jego wiedzy.
„Dotychczas przyznaliśmy łącznie już 125 statuetek Kryształowych Piór. Każda z nich oznacza, że autor pracy to nie tylko proaktywny edukator w danej dziedzinie, ale także osoba, która potrafi przekazać informacje w sposób przystępny i zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców. Dzięki takiej mieszance kompetencji możemy skutecznie zachęcać do walki z chorobami dotykającymi miliony Polaków i przyczyniać się do poprawy jakości życia chorych.” – mówi Katarzyna Urbańska z firmy Servier Polska.
Serdecznie gratulujemy laureatom i wyróżnionym w 2024 roku! Szczegóły nt. konkursu znaleźć można na: krysztalowepiora.pl.