Jedenasta edycja ogólnopolskiej akcji „Servier dla Serca” zakończona!
- 12 miast,
- 1726 przebadanych pacjentów,
- tysiące rozdanych materiałów edukacyjnych,
- setki punktów zdobytych w ramach Turnieju Miast
to bilans 11 edycji ogólnopolskiej akcji profilaktyczno – edukacyjnej „Servier dla Serca”.
Pacjenci Kardiologicznej Poradni Servier badali swoje serca, organizatorzy przekonywali, że czasem wolniej znaczy efektywniej, a Piotr Polk tłumaczył, że profilaktyka popłaca. Akcji patronowało Polskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego.
Dlaczego czasem wolniej znaczy efektywniej?
Niewydolność serca to jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych Polaków. Jest schorzeniem, które zazwyczaj rozwija się powoli. To stan, w którym uszkodzone serce nie może zapewnić przepływu krwi odpowiedniego do potrzeb organizmu, początkowo w czasie wysiłku fizycznego, a w stadium zaawansowanym także w spoczynku.
Zdrowe serce wykonuje 72 uderzenia na minutę. Serce pacjenta z niewydolnością serca, chcąc sprostać wymaganiom organizmu odnośnie zapotrzebowania na tlen i składniki odżywcze, zwiększa częstość skurczów w czasie. Jeżeli przyspieszony puls utrzymuje się przez długi okres czasu, może to prowadzić do dalszego pogorszenia jego funkcji.
Dane pochodzące z EURObservational Research Program wskazują, że polscy pacjenci z niewydolnością serca są młodsi niż w Europie, mają bardziej zaawansowaną chorobę (III i IV skala NYHA), są częściej hospitalizowani i re-hospitalizowani oraz mają wyższą częstość rytmu serca niż europejscy pacjenci. Polscy pacjenci dodatkowo otrzymują niewystarczająco wysokie dawki leków oraz mają ograniczony dostęp do nowoczesnych terapii.
Najnowsze badania wskazują, że wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii daje możliwość zwolnienia częstości akcji serca co w konsekwencji poprawia jego funkcję jako pompy oraz efektywność pracy. Zmniejszenie częstotliwości akcji serca ma kluczowe znaczenie w postępowaniu z pacjentami z niewydolnością serca.
Profilaktyka leży Polakom na sercu
Kardiologiczna Poradnia Servier oferowała bezpłatne badania w zakresie profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego: ciśnienia tętniczego krwi, stężenia glukozy i cholesterolu we krwi oraz pomiaru wskaźnika BMI. Dodatkowo, przy konkretnych wskazaniach, można było skorzystać ze specjalistycznej konsultacji kardiologicznej oraz wykonać badanie EKG serca. Kardiologiczna
Poradnia Servier przebadała 1726 osób, w tym 897 kobiet i 829 mężczyzn.
Co w sercu Polakom gra?
W Kardiologicznej Poradni Servier przebadano 1726 osób: 897 kobiet i 829 mężczyzn. Średnia wieku pacjentów to 56 lat. Z konsultacji lekarskich skorzystało 449 osób, a badanie EKG wykonano 524 pacjentom, co wskazuje na fakt, że prawie 30 proc. badanych miało nieprawidłowe parametry podstawowych badań przesiewowych.
Szczegółowa analiza badań wskazuje, że największym problemem pacjentów jest nadwaga lub otyłość – aż 66 proc. z nich miało podwyższony wskaźnik BMI (Body Mass Index) – powyżej 25, czyli wartości prawidłowej. Zapewne efektem tego był podwyższony poziom cholesterolu (powyżej 190 mg%), który stwierdzono u 45 proc. badanych oraz nadciśnienie tętnicze (powyżej 140/90 mmHg) zdiagnozowane u 42 proc. osób. Pocieszającym jest fakt, że aż 77 proc. badanych zdeklarowało, ze uprawia wysiłek fizyczny i że większość badanych nie paliło papierosów (61 proc.). Najchętniej do badań w Kardiologicznej Pradni Servier ustawiali się mieszkańcy Zabrza i Białegostoku (przebadano 152 mieszkańców Śląska i 152 mieszkańców Podlasia).
Waleczne serca w akcji
W tym roku mieszkańcy Bydgoszczy, Warszawy, Rzeszowa, Wrocławia, Lublina, Łodzi, Krakowa, Zabrza, Poznania, Gdańska, Olsztyna i Białegostoku rozegrali Edukacyjny Turniej Miast, podejmując zmagania w kilku konkurencjach: zespołowej krzyżówce, grze w kręgle mającej na celu eliminację czynników ryzyka w chorobach układu sercowo – naczyniowego, tworzeniu transparentu wraz z hasłem zachęcającym do profilaktyki oraz quizie sprawdzającym wiedzę o chorobach serca i ich profilaktyki. Ogłoszenie wyników nastąpi 12 listopada.
Piotr Polk, Ambasador Akcji.
Z ręką na sercu zachęcał do profilaktyki. Znany aktor i wokalista gorąco namawiał, aby dbanie o zdrowie weszło wszystkim w nawyk. Apelował: dbajmy o nasze serca na co dzień i nie dopuśćmy do tego, aby stały się niewydolne.
Ambasador przypominał o regularnych badaniach, zachęcał do zdrowego trybu życia i przekonywał, że profilaktyka popłaca. Dowodem tego była jego obecność w Kardiologicznej Poradni Servier i znakomite wyniki badań świadczące o doskonałej kondycji jego serca.