Tegoroczna edycja Ogólnopolskiej Akcji Profilaktyczno-Edukacyjnej Servier dla Serca będzie miała wyjątkowy przebieg, Wizytom Kardiologicznej Poradni Servier we wszystkich 14 miastach w całej Polsce od Szczecina po Rzeszów towarzyszy niezwykła wizualizacja – wielkie, przestrzenne serce.
Dzięki temu wszystkie osoby odwiedzające poradnię, oczekujące na badania lub tylko przechodzące w pobliżu miejsca postoju Kardiologicznej Poradni Servier będą mogły zapoznać się ze schematem pracy serca, jego budową i funkcjonowaniem.
- Prawy przedsionek
- Lewy przedsionek
- Żyła główna górna
- Łuk aorty
- Lewa tętnica płucna
- Żyła płucna dolna
- Zastawka mitralna
- Zastawka aortalna
- Komora lewa
- Komora prawa
- Żyła główna dolna
- Zastawka trójdzielna
- Zastawka pnia płucnego
Źródło: Wikipedia, licencja GNU
Serce człowieka składa się z dwóch przedsionków i dwóch komór. Przyjmuje się, że cykl pracy serca rozpoczyna się od momentu, w którym przedsionki i komory serca, są w stanie rozkurczu i krew pod wpływem różnicy ciśnień przepływa z żył głównych i płucnych do przedsionków, a stamtąd do komór. Przyjmując za umowny początek przepływu krwi prawą część serca, przepływa ona następującą drogą: z żył głównych (dolnej i górnej), którymi z tkanek obwodowych ciała płynie krew o małej zawartości tlenu, krew wpływa do prawego przedsionka, skąd przechodzi do prawej komory. Stamtąd wyrzucana jest do pnia płucnego, czyli tętnic prowadzących w kierunku płuc. Tętnicami krew wędruje do płuc, gdzie w pęcherzykach płucnych dochodzi do wymiany gazowej i utlenowania krwi. Z płuc krew o dużej zawartości tlenu wraca żyłami płucnymi do lewego przedsionka, lewej komory, a stamtąd przez aortę płynie do tkanek obwodowych i zaopatruje je w tlen konieczny do funkcjonowania organizmu. Z obwodu krew wraca do serca i obieg krwi się powtarza.