Nadciśnienie tętnicze

Jak można je rozpoznać?

Z reguły pacjent nie wie, że coś jest nie tak – nadciśnienie zostaje wykryte przypadkowo, podczas rutynowego badania kontrolnego. Z nadciśnieniem można żyć przez lata, w ogóle o nim nie wiedząc.

Co to jest ciśnienie tętnicze?

Krew krąży w tętnicach i żyłach. Ilość krwi nieustannie krążącej w organizmie dorosłego człowieka wynosi około 5 litrów.

Czy mam nadciśnienie?

Prawidłowe ciśnienie tętnicze w spoczynku, podczas wizyty u lekarza, wynosi mniej niż 140 na mniej niż 90. Norma ta jest taka sama dla osób młodych i starszych. Jeżeli górna wartość przekracza 140 i(lub) dolna 90, lekarz będzie miał podstawę do rozpoznania nadciśnienia tętniczego.

Czy mogą wystąpić nagłe zwyżki (skoki) ciśnienia?

Ciśnienie tętnicze rośnie w wyniku zdenerwowania lub przeżywania silnych emocji. Nie należy wpadać w panikę, lecz odczekać około godziny i dopiero wtedy zmierzyć sobie ciśnienie.

 

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

W ponad 9 na 10 przypadków nie udaje się ustalić żadnej przyczyny nadciśnienia. Nadciśnienie o nieustalonej przyczynie określa się mianem nadciśnienia pierwotnego lub samoistnego. W tych przypadkach za rozwój nadciśnienia częściowo odpowiedzialne mogą być czynniki rodzinne lub związane z trybem życia.

Leczenie nadciśnienia tętniczego

Leki nie są jedynym sposobem leczenia nadciśnienia tętniczego. Celem leczenia jest zapobieganie konsekwencjom nadciśnienia. Lekarz nie jest jednak wyłącznie zainteresowany liczbami – bierze też pod uwagę całościową sytuację, bada ewentualne występowanie innych czynników ryzyka chorób układu krążenia i dąży do zmiany tych z nich, które można zmodyfikować. Badania dodatkowe wykonywane w przypadku nadciśnienia tętniczego.

Ogólnie rzecz biorąc wykrycie nadciśnienia wymaga wykonania niewielu dodatkowych badań. Ich celem może być:

  • poszukiwanie przyczyny nadciśnienia
  • ocena, czy nadciśnienie zdążyło już negatywnie wpłynąć na stan serca
  • poszukiwanie innych czynników ryzyka
  • monitorowanie leczenia
  • sprawdzenie wydolności nerek