Współpraca z lekarzem
Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęściej występujących schorzeń w populacji ogólnej. Pomimo dostępnej wiedzy oraz rozwoju medycyny w kierunku farmakoterapii, w Polsce:
- skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego wynosi zaledwie 23%1
- 30% pacjentów nie wie o swojej chorobie
- 40% osób nie zna prawidłowych wartości ciśnienia2
- prawie 58% chorych nie przestrzega zaleceń lekarzy w terapii nadciśnienia tętniczego3
Konieczne jest włączenie pomiarów ciśnienia tętniczego do rutynowych badań profilaktycznych oraz współpraca pomiędzy pacjentem a lekarzem, w wyniku której chory będzie dobrze rozumiał swoją chorobę, a także zasady terapii oraz spodziewane rezultaty i konsekwencje nieprzestrzegania jej, a ponadto będzie mógł bez przeszkód realizować plan terapeutyczny.
Zacznij od pomiaru ciśnienia tętniczego w domu. Informacje o tym, jak zrobić to prawidłowo znajdziesz tutaj. Jeśli zaobserwujesz u siebie podwyższone wartości w kilku pomiarach, umów się na wizytę do lekarza.

Do jakiego lekarza udać się, kiedy zaobserwujesz u siebie podwyższone ciśnienie krwi?
W pierwszej kolejności udaj się do lekarza rodzinnego (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej). To właśnie on rozpoznaje i prowadzi leczenie nadciśnienia tętniczego. Tylko szczególne przypadki wymagają konsultacji specjalistycznej – kardiologa czy hipertensjologa. W razie potrzeby, lekarz rodzinny skieruje Cię do wybranego specjalisty.
Zanim się spotkacie, upewnij się, że jesteś do tej wizyty odpowiednio przygotowany.Jak przygotować się do wizyty lekarskiej?
Przykładowe pytania, jakie możesz zadać lekarzowi
Pamiętaj
- W rozmowie z lekarzem bądź szczery i nie zatajaj ważnych informacji
- Uważnie słuchaj lekarza i utrzymuj z nim kontakt wzrokowy – to ułatwia porozumienie
- Zadawaj pytania – jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat swoich dolegliwości, nie wstydź się pytać – im lepiej zrozumiesz swoją sytuację zdrowotną, tym większa szansa na opanowanie choroby
- Bądź dociekliwy – masz prawo do rzetelnych i wyczerpujących informacji– chodzi o Twoje zdrowie!
- Jeśli czujesz, że podczas wizyty nie uzyskałeś wszystkich ważnych dla Ciebie informacji, lub lekarz nie potraktował Cię z należytą uwagą, nie rezygnuj z terapii, ale udaj się do innego specjalisty, aby uzyskać należytą wiedzę i pomoc
Sposoby ułatwiające stosowanie się do zaleceń lekarskich
Pamiętaj
Bibliografia
- NIKLAS A. et al.; WOBASZ II investigators. Prevalence, awareness, treatment and control of hypertension in the adult Polish population. Arch Med Sci. 2018 Aug;14(5):951-961. doi: 10.5114/aoms.2017.72423.
- TYKARSKI Andrzej, et al. Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym—2019 rok. Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce, 2019, 5.1: 1-86. 3. WORLD HEALTH ORGANIZATION, et al. Adherence to long-term therapies: evidence for action. World Health Organization, 2003.
- ABC Project Final Report 2012, ABC (Ascertaining barriers for compliance: policies for safe, effective and cost-effective use of medicines in Europe).