Jak często to robisz?Rób TO Regularnie

Współpraca z lekarzem

Nadciśnienie tętnicze to jedno z najczęściej występujących schorzeń w populacji ogólnej. Pomimo dostępnej wiedzy oraz rozwoju medycyny w kierunku farmakoterapii, w Polsce:

  • skuteczność leczenia nadciśnienia tętniczego wynosi zaledwie 23%1
  • 30% pacjentów nie wie o swojej chorobie
  • 40% osób nie zna prawidłowych wartości ciśnienia2
  • prawie 58% chorych nie przestrzega zaleceń lekarzy w terapii nadciśnienia tętniczego3

Konieczne jest włączenie pomiarów ciśnienia tętniczego do rutynowych badań profilaktycznych oraz współpraca pomiędzy pacjentem a lekarzem, w wyniku której chory będzie dobrze rozumiał swoją chorobę, a także zasady terapii oraz spodziewane rezultaty i konsekwencje nieprzestrzegania jej, a ponadto będzie mógł bez przeszkód realizować plan terapeutyczny.

Zacznij od pomiaru ciśnienia tętniczego w domu. Informacje o tym, jak zrobić to prawidłowo znajdziesz tutaj. Jeśli zaobserwujesz u siebie podwyższone wartości w kilku pomiarach, umów się na wizytę do lekarza.

Konsultacje z lekarzem

Do jakiego lekarza udać się, kiedy zaobserwujesz u siebie podwyższone ciśnienie krwi?

W pierwszej kolejności udaj się do lekarza rodzinnego (lekarza podstawowej opieki zdrowotnej). To właśnie on rozpoznaje i prowadzi leczenie nadciśnienia tętniczego. Tylko szczególne przypadki wymagają konsultacji specjalistycznej – kardiologa czy hipertensjologa. W razie potrzeby, lekarz rodzinny skieruje Cię do wybranego specjalisty.

Zanim się spotkacie, upewnij się, że jesteś do tej wizyty odpowiednio przygotowany.

Jak przygotować się do wizyty lekarskiej?

1Obserwuj
Zapisz, od kiedy obserwujesz u siebie podwyższone ciśnienie krwi. Jeśli zapisujesz wyniki pomiarów w specjalnym dzienniku, koniecznie zabierz go na wizytę.
2Pamiętaj o lekach
Przygotuj listę leków i suplementów, jakie przyjmujesz na stałe.
3Objawy
Zastanów się, czy w ostatnich miesiącach zaobserwowałeś u siebie jakieś nietypowe objawy, gorsze samopoczucie?
4Najbliźsi
Zapytaj swoich najbliższych, czy w rodzinie występowały przypadki nadciśnienia tętniczego.
5Style życia
Przyjrzyj się swojemu stylowi życia – czy często jesteś przemęczony i narażony na stres, ile godzin na dobę sypiasz, jak się odżywiasz, czy jesteś aktywny fizycznie czy raczej prowadzisz siedzący tryb życia – to ważne informacje dla lekarza.
6Pytania
Spisz w domu pytania, jakie chcesz zadać lekarzowi.
7Posiłki i kawa
Na 30 minut przed pomiarem ciśnienia krwi powinieneś powstrzymać się od spożywania posiłków oraz kofeiny, a także od wysiłku fizycznego i palenia tytoniu. Jeśli jesteś zdenerwowany, postaraj się wyciszyć. W tym celu przyjdź do placówki medycznej z odpowiednim wyprzedzeniem, aby odpocząć.

Przykładowe pytania, jakie możesz zadać lekarzowi

Czy zanim zacznę brać leki na nadciśnienie mogę spróbować uregulować je odpowiednim stylem życia (dieta, aktywność fizyczna itp.)?
Czy zalecane przez Pana/ Panią leczenie to jedyna opcja w mojej sytuacji? Czy są inne terapie?
Czy mogę przyjmować na początku mniejsze dawki leku, żeby sprawdzić, jak zareaguje mój organizm?
Po jakim czasie przyjmowania leków mogę odczuć poprawę?
Jak długo będę musiał/a brać przepisane leki?
Czy jeśli moje ciśnienie tętnicze się unormuje, możliwa jest zmiana terapii?
Czy przepisana dla mnie terapia wiąże się z jakimiś skutkami ubocznymi? Jeśli tak, to z jakimi i czy mogę ich uniknąć?
Co się stanie jeśli zapomnę wziąć leki danego dnia?
Mam trudność z wprowadzeniem zmian w stylu życia (np. nie mam czasu/woli na aktywność fizyczną czy dietę). Czy ma Pan/i na to jakieś sposoby?
Mam bardzo stresujący tryb życia. Jak mogę sobie pomóc?

Pamiętaj

  • W rozmowie z lekarzem bądź szczery i nie zatajaj ważnych informacji
  • Uważnie słuchaj lekarza i utrzymuj z nim kontakt wzrokowy – to ułatwia porozumienie
  • Zadawaj pytania – jeśli coś jest dla Ciebie niejasne lub chcesz pogłębić swoją wiedzę na temat swoich dolegliwości, nie wstydź się pytać – im lepiej zrozumiesz swoją sytuację zdrowotną, tym większa szansa na opanowanie choroby
  • Bądź dociekliwy – masz prawo do rzetelnych i wyczerpujących informacji– chodzi o Twoje zdrowie!
  • Jeśli czujesz, że podczas wizyty nie uzyskałeś wszystkich ważnych dla Ciebie informacji, lub lekarz nie potraktował Cię z należytą uwagą, nie rezygnuj z terapii, ale udaj się do innego specjalisty, aby uzyskać należytą wiedzę i pomoc

Sposoby ułatwiające stosowanie się do zaleceń lekarskich

Pudełka na leki
Korzystaj z dziennych lub tygodniowych organizerów na leki – dzięki temu unikniesz wątpliwości, czy danego dnia wziąłeś/wzięłaś już lek. Ciekawą alternatywą są elektroniczne pudełka z lekami, które rejestrują każdy moment otwarcia pojemnika lub wyjęcia tabletki z opakowania.
Konsultacje z lekarzem
Jeśli w trakcie terapii pojawią się jakieś niepokojące objawy lub wątpliwości związane z zaleconym leczeniem, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Nie zmieniaj dawek leków ani nie odstawiaj ich samodzielnie. Nagłe zaprzestanie leczenia może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Pilnuj też terminów swoich wizyt kontrolnych i nie odkładaj ich na później.
Zażywanie leków rano
Badania wskazują, że mniejsze ryzyko pominięcia dawki leku na nadciśnienie tętnicze występuje u pacjentów, którzy zażywają tabletki rano niż wieczorem.
Nawykownik
Jeśli masz trudność z wprowadzeniem w życie lub monitorowaniem swoich codziennych nawyków w zakresie przyjmowania leków, diety czy aktywności fizycznej, prowadź notatki. Pomoże Ci w tym nasz Nawykownik, dzięki któremu z łatwością będziesz mógł śledzić swoje postępy. Pamiętaj, że nie musisz od razu całkowicie zmieniać swojego stylu życia. Wprowadzaj nowe nawyki stopniowo. Zanim zrobisz sobie intensywny trening, wybierz schody zamiast windy, a wracając z pracy wysiądź jeden przystanek wcześniej i pokonaj drogę do celu pieszo!
Pobierz nawykownik

Pamiętaj

Współpraca z lekarzem jest kluczowym elementem terapii! Nawet najlepiej dobrany schemat leczenia nie zadziała, jeśli nie będziesz stosował się do zaleceń terapeutycznych!

Bibliografia

  1. NIKLAS A. et al.; WOBASZ II investigators. Prevalence, awareness, treatment and control of hypertension in the adult Polish population. Arch Med Sci. 2018 Aug;14(5):951-961. doi: 10.5114/aoms.2017.72423.
  2. TYKARSKI Andrzej, et al. Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym—2019 rok. Nadciśnienie Tętnicze w Praktyce, 2019, 5.1: 1-86. 3. WORLD HEALTH ORGANIZATION, et al. Adherence to long-term therapies: evidence for action. World Health Organization, 2003.
  3. ABC Project Final Report 2012, ABC (Ascertaining barriers for compliance: policies for safe, effective and cost-effective use of medicines in Europe).